Postawienie hali namiotowej - jakich pozwoleń potrzebujesz?

Hale namiotowe stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem stosowanym przez przedsiębiorstwa przemysłowe, jak i firmy eventowe. W zależności od swoich potrzeb można je zamontować na określony okres: tymczasowo lub na stałe. Przed zdecydowaniem się na taką inwestycję należy poznać wszystkie formalności, które należy spełnić, zanim będziemy mogli postawić namiot.

1. Rodzaje obiektów

Zależnie od potrzeb przedsiębiorstwa dany producent namiotów może zaproponować mu różne rozwiązania. Wiele firm zajmujących się na przykład organizacjom wesel często korzysta z możliwości tymczasowego rozłożenia na danym terenie namiotu. Jest to wygodne rozwiązanie ze względu na szybki montaż oraz możliwość dostosowania wielkości konstrukcji do przewidywanej liczby uczestników. Namiotowe hale magazynowe również cieszą się dużym uznaniem. Dzięki temu rozwiązaniu istnieje możliwość postawienia hali w momencie potrzeby szybkiego posiadania miejsca składowania towarów. Firmy przemysłowe często decydują się na inwestycję w halę, która będzie pozostawiona na danym terenie przez dłuższy czas lub na stałe.

2. Formalności dla obiektów tymczasowych

W przypadku kiedy czas użytkowania hali jest mniejszy niż 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy, nie jest potrzebne nam pozwolenie na budowę. Jedyną formalnością jest zgłoszenie budowy w odpowiednim Wydziale Architektury i budownictwa Urzędu Miasta lub Starostwie Powiatowym. Musimy zrobić to przed rozpoczęciem prac. W zgłoszeniu należy poświadczyć, kiedy rozpoczniemy budowę, jaki jest rodzaj i zakres prac, jak wykonamy dane pracę i kiedy hala namiotowa będzie zdemontowana. Do wniosku należy dołączyć też oświadczenie o prawie do rozporządzania nieruchomością na cele budowlane i nieobowiązkowo szkice oraz rzuty obiektu.

3. Formalności dla obiektów stałych

Hale namiotowe przemysłowe zazwyczaj stawiane są na dłuższy czas. Nie są one przesuwane ani demontowane przed przekroczeniem 120 dni. Bez względu na rodzaj przymocowania hali do podłoża, niezbędne jest posiadanie pozwolenia na budowę. Wniosek należy złożyć do odpowiedniego urzędu architektoniczno-budowlanego. Trzeba do niego dołączyć warunki zabudowy lub plan zagospodarowania przestrzennego, opracowanie projektu budowlanego, pozwolenie na użytkowanie obiektu oraz wymagane uzgodnienia i decyzje. Uzyskanie pozwolenia trwa od 30-90 dni, a jego uprawomocnienie 14 dni. Podczas prowadzenia prac budowlanych konieczna jest obecność inspektora nadzoru i kierownika budowy.

4. Koszty związane z inwestycją

W zależności czy decydujemy się na wynajem, czy kupno hali, musimy liczyć się z różnymi kosztami. Ceny hal namiotowych są zależne od ich wielkości. Dokładna cena zawsze podawana jest przez producenta po rozmowie z klientem i sporządzeniu dokładnego kosztorysu. Każda firma ma swój własny cennik, ale średni przedział cenowy mieści się w 10 000 - 20 000 zł. Jest ona zależna od wielkości hali. Jeśli chodzi o wynajem hali, w sieci znajdziemy liczne ogłoszenia związane z tym tematem. Trzeba jednak pamiętać, że aby cieszyć się dobrą jakością produktu, należy korzystać z ofert sprawdzonych producentów.